INWESTYCJE
Wartość zrealizowanych wydatków majątkowych
w 2022 r.:
24 258 287 zł
+49,68%
do roku 2021
+49,68%
do roku 2021
Główne kierunki inwestycyjne Miasta Mrągowo w 2022 r.
92,6% wydatków inwestycyjnych Miasta Mrągowo w 2022 r. zostało skoncentrowanych na realizację przedsięwzięć w 3 obszarach: transport i łączność, gospodarka komunalna i ochrona środowiska oraz gospodarka mieszkaniowa. Poniżej przedstawiono wykaz zadań zrealizowanych przez miasto w 2022 r. w ww. obszarach z uwzględnieniem wykonanych kwot. Szczegółowa informacja opisowa dotycząca realizacji wskazanych zadań została zawarta również w sprawozdaniu opisowym z wykonania budżetu za 2022 r.
Przebudowa ciągów komunikacyjnych wraz z infrastrukturą techniczną „Na Zatorzu”, ul. Krasińskiego, ul. Torowa w Mrągowie
W wyniku realizacji inwestycji pn: Przebudowa ciągów komunikacyjnych wraz z infrastrukturą techniczną „Na Zatorzu”, ul. Krasińskiego, ul. Torowa w Mrągowie otrzymano efekt w postaci budowy ciągów komunikacyjnych w ul. Krasińskiego oraz ul. Torowej. Wybudowano ciągi komunikacyjne o nawierzchni z betonowej kostki brukowej o długości 316 m (ul. Krasińskiego) oraz 1031 m (ul. Torowa). Ulica Krasińskiego została wykonana jako ciąg pieszo jezdny o szerokości 5 m. Na ul. Torowej od granicy miasta na długości około 450 m wybudowano jednostronny chodnik szerokości 2 m oraz jezdnię szerokości 5 m, na pozostałym odcinku ul. Torowa to ciąg pieszo-jezdny o zmiennej szerokości. W ramach inwestycji wykonano również oświetlenie uliczne, kanalizację deszczową, przebudowę z rozbudową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, przebudowę sieci elektroenergetycznej oraz telekomunikacyjnej, wykonano także nasadzenia drzew wzdłuż ulicy Torowej.
Łączny koszt zadania: 5.840.115,10 zł
Dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: 2.384.148,40 zł
Dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych: 1.249.512,15 zł
Przebudowa ul. Żołnierskiej w Mrągowie
W efekcie prac polegających na realizacji zadania pn.: Przebudowa ul. Żołnierskiej w Mrągowie powstały ciągi komunikacyjne wzdłuż ul. Żołnierskiej. Wybudowano jezdnię o długości 514 m i szerokości 5,50 m z nawierzchni bitumicznej i chodnik o długości 445,5 m i szerokości 1,50 m-2,20 m z kostki betonowej szarej. Na długości 89 m wykonano odwodnienie. Zastosowano znaki B-33 tj. ograniczenie prędkości w ilości 4 sztuk i dwa progi zwalniające.
W ramach inwestycji wykonano również oświetlenie uliczne, przebudowano sieć wodociągową i kanalizację sanitarną. Dokonano przebudowy sieci elektroenergetycznej oraz telekomunikacyjnej.
Łączny koszt zadania: 2.413.392, 85 zł
Dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: 1.070.469, 81 zł
Dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych: 573.215, 35 zł
Budowa i przebudowa głównych kolektorów deszczowych na terenie Miasta Mrągowo
W 2022 r. został zrealizowany pierwszy etap inwestycji. Został wykonany odcinek kolektora deszczowego od jeziora Magistrackiego do ul. Okulickiego z włączeniem nowo wybudowanego kolektora do istniejącej sieci deszczowej.
Wybudowano odcinek kolektora deszczowego od wylotu z jeziora Magistrackiego do wylotu do otwartego rowu melioracyjnego przy targowisku miejskim, częściowo posadowiony na palach z głowicami żelbetowymi, na których zamontowano betonowe koryta wsporcze. Wykonano prace konserwacyjne rowu melioracyjnego. Długość rowu to 104,5 m, szerokość około 4 m. Wlot i wylot stanowi betonowy przyczółek z zabezpieczeniem wykonanym z prętów fi 12, przyczółki zostały obrukowane kamieniem polnym na podsypce cementowo-piaskowej. Stopy skarpy wzmocniono kiszką faszynową fi 15 cm na całej długości rowu. Powyżej kiszki skarpa wzmocniona została geokratą o wysokości 10 cm i przytwierdzona metalowymi szpilkami oraz wypełniona ziemią urodzajną. Wykonano również odcinek kolektora deszczowego w ul. Mickiewicza. Wybudowano odcinek kolektora deszczowego od ul. Bohaterów Warszawy do ul. Okulickiego częściowo posadowiony na palach zwieńczonych płytą żelbetową, częściowo w obudowie z grodzic stalowych. Od boiska szkolnego przy ul. Bohaterów Warszawy do ul. Okulickiego wykonano drogę techniczną z kruszywa na trasie kolektora, służącą do obsługi i konserwacji wybudowanej infrastruktury.
Koszt wykonania pierwszego etapu to 11.328.725,41 zł z czego 7.398.283,52 zł to dofinansowanie pochodzące z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Koszt wykonania pierwszego etapu: 11.328.725,41 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020: 7.398.283,52 zł
Mazurska pętla rowerowa
W 2022 r. w ramach inwestycji wybudowano dwie wieże widokowe. Jedna z wież zlokalizowana jest na osiedlu Mazurskim przy siedzibie ZWIK sp. z o. o. w Mrągowie, druga na plaży na osiedlu Grunwaldzkim. Wieże posiadają trzy platformy widokowe, są w kształcie prostopadłościanu, posiadają konstrukcję stalowo-drewnianą zwieńczoną dachem jednospadowym. Wieże posadowione są na betonowych stopach fundamentowych. Na plaży przy osiedlu Grunwaldzkim wybudowano oprócz wieży widokowej dwie wiaty. Jedna z wiat przeznaczona jest na miejsce odpoczynku dla rowerzystów. Wiata zwieńczona dachem dwuspadowym wspartym na dwóch rządach słupów drewnianych oraz dwóch ścianach murowanych pełnych stanowiących tylny narożnik wiaty. Drugi obiekt to wiata na rowery z przyległym do niej zapleczem sanitarnym. Obiekt znajduje się na planie prostokąta, który stanowi wspólną podstawę obu części. Całość zwieńczona jest wspólnym dachem drewnianym jednospadowym wspartym jednym końcem na rzędzie czterech słupów drewnianych zaś drugim na ścianach murowanego budynku zaplecza sanitarnego. Część sanitarna to trzy niezależne toalety: męska, damska, dla niepełnosprawnych. Wykonano zagospodarowanie terenu w postaci schodów terenowych i utwardzenia nawierzchni z kostki betonowej wokół wiaty z sanitariatami oraz z kruszywa wokół wieży widokowej i wiaty do odpoczynku. Teren został także oświetlony i wyposażony w stojaki dla rowerów, ławki stoliki oraz kosze na śmieci. Wzdłuż ul. Kolejowej oraz ul. Okulickiego zostały wykonane ścieżki rowerowe o nawierzchni z kostki brukowej i mieszanki bitumicznej. Łączna długość wybudowanych ścieżek to 1.545 m.
Koszt wykonania etapu: 3.491.814,60 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2014-2020: 2.968.042,41 zł
Budowa instalacji centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych Roosevelta 31 i Mrongowiusza 4 w Mrągowie
Przedmiotem inwestycji była budowa nowej instalacji centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych przy ulicach Mrongowiusza 4 i Roosevelta 31 w Mrągowie. W wyniku realizacji prac, powstał obieg grzewczy zasilany z węzła cieplnego zlokalizowanego w pomieszczeniu na poziomie piwnicy. Obieg centralnego ogrzewania zasilany został z grzejników płytowych i łazienkowych w obrębie budynku. Na grzejnikach zainstalowano elektroniczne podzielniki ciepła z odczytem radiowym. Prace zrealizowane ze środków własnych Gminy Miasto Mrągowo.
Łączny koszt zadania: 310.782,17 zł