związki, stowarzyszenia i gminy partnerskie
Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020
Do działań Miasta Mrągowa w zakresie współpracy w ramach stowarzyszenia w 2022 r. zaliczyć można udział w opracowaniu Strategii Rozwoju Obszaru Funkcjonowania Wielkich Jezior Mazurskich do roku 2030.
Dodatkowo, współpraca polegała również na przygotowaniu projektów, które zostały zgłoszone do ram identyfikacji i funkcjonowania projektów strategicznych w perspektywie finansowej UE 2021-2027 w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur (FEWiM).
Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich koordynowało pracę, a GMM przygotowała i zgłosiła zadania w ramach ponadlokalnej strategii rozwoju dla Obszaru Strategicznej Interwencji OF Wielkie Jeziora Mazurskie.
Finalnie w fiszkach zgłoszonych do FEWiM w ramach Obszaru strategicznej interwencji OF WJM znalazły się następujące fiszki projektowe, które dotyczą Mrągowa:
Budowa przystani żeglarskiej nad jez. Czos wraz z zagospodarowaniem terenu (kąpielisko os. Grunwaldzkie, nabrzeże Jaszczurcza Góra),
Poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkaniowych wraz z instalacją urządzeń OZE oraz wymianą/modernizacją źródeł ciepła albo podłączeniem do sieci ciepłowniczej,
Modernizacja oświetlenia ulicznego na energooszczędne,
Projekt taborowy na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej (transport miejski),
Mazurski Szlak Kulturowy Legenda o łapie niedźwiedzicy.
Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska"
Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska" od 19 lat wspiera rozwój lokalnej turystyki. Gmina Miasto Mrągowo jest członkiem tej jednej z najstarszych organizacji tego typu na Warmii i Mazur. Ponadto LOT zrzesza blisko 80 innych podmiotów z szeroko rozumianej branży turystycznej (obiekty noclegowe, atrakcje turystyczne, restauracje, wypożyczalnie sprzętu).
Owocami międzysektorowej współpracy jest rozwój marki Festiwalowe Mrągowo, publikacje o historii i atrakcjach Ziemi Mrągowskiej, szlaki piesze i rowerowe, a także tworzenie nowych produktów turystycznych.
W ramach tej współpracy w 2022 r. utworzono na mocy trójstronnego porozumienia pomiędzy Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol, Gminą Miasto Mrągowo, a także LOT - Szlak Maślanki Mrągowskiej.
To wykorzystanie unikatowej marki na rzecz rozwoju turystyki i smakowite podsumowanie 25-lecia lokalnego produktu, szersze wykorzystanie Maślanki Mrągowskiej w ofercie lokalnej gastronomii, a także promocja Mrągowa i okolic. To produkt turystyczny łączący w sobie ofertę kulinarną i grę w lokalnej przestrzeni.
Zadaniem maślankowiczów było zebranie okolicznościowych pieczątek dostępnych w 14 lokalizacjach serujących w wysokim sezonie turystycznym unikatowe dania i desery z Maślanką Mrągowską. Za udział w zabawie w informacji turystycznej w Mrągowie można było odebrać okolicznościowe koszulki i zestawy Maślanki Mrągowskiej.
Dodatkowo za wykonanie "wakacyjne pocztówki", aż 17 Zdobywców Szlaku otrzymało vouchery do lokali tworzących Szlak Maślanki Mrągowskiej. Łączna pula nagród wynosiła 8 tys. złotych. Gmina Miasto Mrągowo wsparła utworzenie nowego szlaku kulinarnego Mazur wkładem osobowo-rzeczowym.
Gminy Partnerskie
Okres wiosenno-wakacyjny zaowocował w wizyty w miastach partnerskich Mrągowa. Pod koniec maja delegacja mrągowskiego samorządu odwiedziła partnerskie miasto Grünberg (Niemcy), a w lipcu gościła w Limanowej.
Na uroczyste obchody partnerstwa miast: 30-lecie Grünberg - Mrągowo i 50-lecie Grunberg - Condom, mrągowska delegacja pojechała na zaproszenie burmistrza Grünberg - Marcela Schlossera, przewodniczącego Rady Miejskiej i przewodniczącej Stowarzyszenia Miast Partnerskich w Grunberg.
Podczas wizyty burmistrzowie miast partnerskich (Marcel Schlosser - Grunberg, Tadeusz Łapka - Mrągowo i Jean Francois Rousse - Condome) i przewodniczący stowarzyszeń (Silke Arbeiter Loeffert, Urszula Kuchcińskia i Daniele Mraz) rozmawiali o organizacji obchodów partnerstwa miast w Mrągowie w roku 2023.
Poruszono także temat organizacji Eurocampu w roku 2023, rozgrywek sportowych czy Dni Kultury. Wspólnie postanowiono zaktywizować młodych sportowców i z myślą o nich zorganizować specjalne wydarzenie. W geście przyjaźni każdy z burmistrzów obecnych podczas obchodów uczestniczył w miłej ceremonii sadzenia platanów (dar trzech miast partnerskich) mających upamiętniać przyjaźń ponad granicami.
Na jubileuszu spotkali się były burmistrz Grünberg - Siegbert Damaschke, przewodniczący Rady Miejskiej - Jürgen Schmidt z naszym byłym burmistrzem Mrągowa Dariuszem Jarosińskim i byłym przewodniczącym Rady Miejskiej - Stanisławem Maluszko, którzy podpisywali partnerstwo.
W ramach obchodów zorganizowano wiele aktywności i wydarzeń, podkreślających współpracuję miedzy miastami.
Delegację mrągowskiego magistratu tworzyli: Tadeusz Łapka (zastępca burmistrza), Bogdan Moroz (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej) i Rafał Markowski (radny RM, przewodniczący komisji rewizyjnej). W obchodach wzięli również udział członkowie, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Miasta Partnerskich na czele z przewodniczącą - Urszulą Kuchcińską.
Podczas pobytu w Limanowej reprezentacja Mrągowa odbyła wiele spotkań z przedstawicielami partnerskiego miasta, uczestniczyła w obchodach święta Limanowej i zwiedzała okolicę. Uczestnicy zostali zaproszeni m.in. na warsztaty zorganizowane przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną oraz na szereg koncertów, które odbywały się przy Limanowskim Domu Kultury.
Delegację mrągowskiego magistratu tworzyli: Stanisław Bułajewski (burmistrz Mrągowa), Bogdan Moroz (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej) i Rafał Markowski (radny RM, przewodniczący komisji rewizyjnej).